İstenmeden gelen ve kişiyi rahatsız eden düşüncelere takıntı adı verilir. Bu düşünceler zihnin davetsiz misafirleridir. Beyin tıpkı karaciğerin toksik maddeleri vücuttan uzaklaştırdığı gibi “toksik düşünceleri” yani takıntıları zihinden uzaklaştırır veya oluşmasını önler. Ancak kimyasal dengesi bozulduğunda bu işlevini tam olarak yerine getiremez ve takıntılar başlar.

Takıntı Türleri

Takıntılar temizlik, cinsellik, bedensel ve dini içerikli olabilir. Dini içerikli olanlara dini terminolojide “vesvese” adı da verilir. Yaratıcıya, peygambere veya kutsal varlıklara küfür şeklinde belirebilir. Kişinin içinden elinde olmadan inkâr düşünceleri geçer. Bunlar çok acı vericidir. Kişi imanının zayıfladığını, dinden uzaklaştığını düşünmeye başlar. Yoğun bir suçluluk ve günahkarlık duyar. Dini takıntılar ibadet hayatına etkilerini ifrat-tefrit şeklinde gösterir. Kişi ya günahkarlık duygusunun giderilmesi ve affedilmesi için aşırı namaz kılar, sürekli “estağfirullah”, “tövbe tövbe” diyerek tespih çeker ya da ibadet yapmaktan tamamıyla uzaklaşır. Bu takıntılar sebebiyle bazıları gününün %80’ini ibadetle geçirir, yemekten içmekten kesilirler, zayıf düşerler ve hayattan kopma noktasına gelir. Bazıları ise ibadet yapmaktan çekinmeye, çok istediği halde eline kuran almamaya, dua etmemeye, camiye gitmemeye, namaz kılmamaya başlar. Bu durum yaşanan ıstırabı daha da artırır. Cami imamı olup da sırf bu takıntılardan dolayı mesleği bırakma noktasına gelen kişiler vardır.

Doç. Dr. Adnan Çoban

PSİKİYATRİST-PSİKOTERAPİST

Sosyal Medyada Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Karpuzları Çamaşır Makinasına Atıyorum

Takıntılar insan beyninin zihinden uzaklaştıramadığı toksik düşünceler...

Takıntılı Kişilik ve Obsesif Kompülsif Kişilik Bozukluğu

Obsesif kompulsif kişilik dünyada en çok görülen kişiliktir. Bu kişili...

Şeytan Ayrıntıda Gizlidir: Aşırı Detaycılık Zarar Verir

Eskilerin sözüdür “şeytan ayrıntıda gizlidir” sözü.  Çevremizde&n...

TMS Tedavisi

tms-tedavisi
TMS nedir? Transkranyal Manyetik Stimülasyon (TMS) veya Transkranyal Manyetik Uyarım (TMU) da dediğimiz bu yöntem, başın belli noktalarından direk beyne ulaşmak üzere manyetik uyarımların verildiği bir tedavi yöntemidir. Buradaki amaç dışarıdan beyin içerisindeki bazı yapılara ulaşmak ve manyetik etkiyle oradaki nörokimyasal ve elektriksel işleyişi düzeltmektir. Bu tedavi yöntemiyle herhangi bir ameliyata ya da elektrotlara ihtiyaç duymaksızın beynin bazı yapılarına, bölgelerine ulaşıp, orada manyetik bir etki oluşturabiliyoruz. Bu manyetik etki de beynin o alanlarındaki kimyasal ve elektriksel işleyişi düzeltmede etkili oluyor. İçindekiler TMS tedavisi ilaç direncini düzeltir ...
Devamını Oku