Online terapi; telefon, Skype ya da benzeri araçlar ile uzaktan sürdürülen terapi yöntemidir. Danışanın yaşadığı problemlerin çözümünde; psikologlar; günümüzde teknolojinin gelişmesi sayesinde online olarak terapi uygulayabilmektedir. Günümüz şartlarında günlük yaşam hareketliliği ya da danışanın evden çıkamama durumunun söz konusu olması ile sürdürülen online terapi yöntemi; yüz yüze görüşmeler kadar başarı sağlayabilmektedir.

Online terapi aynı zamanda tele-psikiyatri olarak da tanımlanmaktadır. Psikolojik desteğe ihtiyaç duyan pek çok kişi online terapi nedir, merak etmektedir. İnternet kullanımının yaygınlaşması, web sitelerinin online terapi yöntemlerine uygun olarak hazırlanabilmesi sayesinde çok daha pratik bir şekilde sürdürülen online terapi için psikolog tercihi büyük önem taşımaktadır. Alanında uzman online terapi yöntemini kullanan psikologlara ulaşmak için pek çok online terapi sitesi bulunmaktadır. Randevu sistemi, ön görüşme ve seanslar süreçleri yaşanan bu yöntemde danışanlar ve danışmanlar telefon ya da Skype gibi mecralarda iletişim kurabilmektedir.

Online terapi ücretsiz olabilmekle birlikte aynı zamanda uzaktan ödeme yöntemleri de kullanılabilmektedir.

Online terapi nedir?

Online terapi nedir?; psikolojik destek almak isteyip günlük yaşam temposundan vakit bulamayan kişiler için oldukça avantajlı bir yöntemdir. Uzaktan terapi yöntemi ile danışanlar ve danışmanlar; telefon, Skype gibi mecralarda sesli ya da görüntülü iletişim kurarak seans gerçekleştirmektedir. Online terapi avantajlarını aşağıdaki şekilde sıralamamız mümkündür;

  • Pratiktir. Kliniğe gitmeden; müsait olunan her saatte seanslar gerçekleştirilebilmektedir.
  • Geleneksel terapi yöntemlerine oranla daha ekonomiktir.
  • Özellikle ilk kez destek alacak olanlar için daha rahat hissedilmesini sağlayabilmektedir.
  • Şehirler arası hatta uluslararası seanslar gerçekleştirilebilmektedir.

Online terapi ücretleri; danışmanın tecrübesi ve uygulanacak terapi yöntemlerine göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Online Terapi Ücretleri

Online terapi fiyatları; seans süresine, seans sayısına ve hangi terapi yönteminin uygulanacağına bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Bununla birlikte online terapinin güvenilir bir şekilde sürdürülmesi amacı ile etik kuralların belirlenmesi üzerine Türk Psikologlar Derneği tarafından önemli çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Online terapi sürecinde; varoluşsal terapi, davranışçı terapi ya da destekleyici psikoterapi yöntemleri de uygulanabilmektedir.

Geleneksel terapi sürecine devam eden danışanlar; zaman ya da imkan bulamadığı zaman online terapi süreçlerine devam etmeleri de mümkün olabilmektedir. İstanbul online terapi yönteminin oldukça sık uygulandığı bir şehirdir.

DOÇ. DR. ADNAN ÇOBAN

PSİKİYATRİST-PSİKOTERAPİST