Estetik ameliyatların sayısı gün geçtikçe artıyor. Hastalığa bağlı veya doğuştan fiziksel sorunları gidermek amacıyla çalışan estetik cerrahi, son yıllarda keyfe keder estetik isteklere cevap vermeye başladı. Ruhsal tatminsizliğin bir göstergesi olan estetik çılgınlığı, gelişmiş ülkelerde gitgide artıyor. Mesela Çin'de her yıl yaklaşık 1 milyon kişi bıçak altına yatıyor. Resmi verilere göre Çinliler estetik ameliyatlar için yılda 3 milyar dolar harcıyor. Estetik tutkusu Amerika’da da artıyor. Bu ülkede 2003 yılına göre 2009’da estetik girişimlerin sayısı 17 kat arttığı tespit edilmiştir. En sık `liposuction` yani yağ aldırma ameliyatı yapılmış. Yaklaşık 478 bin Amerikalı yağlarını aldırmış. Bunu meme ameliyatı izlemiş. Cerrahi olmayan girişimlerde de, `botoks` başı çekmiş. Toplam 2,8 milyon kişi botoks yaptırmış. 1,4 milyon Amerikalı ise lazerli epilasyonla tüylerinden kurtulmuş. Bu girişim özellikle erkeklerde yükselen bir orana sahip. Lazerli epilasyon yaptıranların sadece yüzde 10`u erkek, ama bu rakam 1997`den bu yana yüzde 300 artmış.  

Çılgınlığın en önemli sebebi tatminsizlik ve beden algısında bozukluktur. Beden algı bozukluğu kişinin fizik görünümündeki gerçek fakat önemsiz bir kusur ile ileri derecede meşgul olmasıyla karakterizedir. Kişi burnun uzun, yassı veya eğri olması saçların çok seyrek kıvırcık göğüslerin çok büyük, sarkık veya küçük olması gibi bir kusurla sürekli uğraşır durur. Bu yüzden huzursuzluk ve kaygı duyar. Çevresindeki insanlar bu kusur veya kusurların önemli olmadığını söyleseler de ikna olmaz ve takıntısından bir türlü vazgeçemez. Psikiyatride 'vücut dismorfik bozukluğu' da denilen bu durum bedenin algısıyla ilgili beyin alanlarında bozukluktan kaynaklanır. Ayrıca beden imajına yönelik çocukluk çağı olumsuz yaşantıları da önemli sebepler arasındadır. Genellikle takıntılı titiz kendi bedenlerini sürekli inceleyen güvensiz karamsar ve çeşitli ruhsal çatışmalar içinde olan kişilerde görülür.

Beden algısı bozukluğu, çok şiddetli durumlarda estetik çılgınlığına sebep olur. Kişiler defalarca ameliyat olurlar, ama bir türlü tatmin olamazlar. Her girişim sonrasında tablo daha da şiddetlenir. Sonuçta depresyon ve intihara kadar gidebilen tehlikeli durumlar söz konusu olur.

Estetik Cerrahlar Çok Dikkatli olmalı!

Estetik cerrahların bu konuda çok dikkatli ve titiz olması gerekir. Şüphelendikleri olgularda bir psikiyatristten yardım talep etmelidir. Aksi taktirde geri dönüşümsüz trajediler yaşanabilmektedir.

Tedavide ilacın yanında beden algısını düzeltecek, ruhsal boşluk duygusunu ortadan kaldıracak, beden görünümündeki hassasiyeti giderecek psikoterapi yöntemleri uygulanmaktadır. Son yıllarda EMDR gibi uygulamalardan son derece iyi sonuçlar alınabilmektedir.

DOÇ. DR. ADNAN ÇOBAN

PSİKİYATRİST-PSİKOTERAPİST

Estetik Nedir? Hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız eğer ki; İlgili linke tıklayabilirsiniz.

 

Adet Dönemi Depresyonu

Kadınlarda her ayın en az bir haftasını etkileyen adet dönemi sendromu...

Çocuğunu Öldüren Anneler: Doğum Sonrası Psikoz

Hamilelik boyunca annelerin vücudunda birçok değişiklik meydana gelir....

Adet Dönemi Boşanmaya Sebep Olabiliyor

Kadınlarda ayın yaklaşık on gününün sıkıntılı geçmesine sebep olan ade...