Kıskançlık evliliklerin yüzde 50’sini etkileyen bir davranış bozukluğudur. Kıskançlığın görüldüğü evliliklerin yüzde 10’unda, aşırı kıskançlık nedeniyle şiddete başvuruluyor.

Kararında bir kıskançlık ideal evliliklerde arzu edilir. Ancak bu güven duygusunu zedeleyecek seviyede olmamalıdır. Otoriteler normal bir kıskançlığın evliliğin kurtarıcısı olduğu görüşündeler. Hatta kadınlar kıskanılmayı eşlerinin kendilerini cazip gördüklerinin bir işareti olduğunu düşünürler. Kıskanılmamaksa kadında değersizlik duygusu yaratabiliyor.

Ne Zaman Hastalık?

Eğer kıskançlık bir paranoya halini aldıysa, kıskanılan kişinin hayatını kısıtlamaya ve zorlaştırmaya başladıysa bir bozukluğu yansıtabilir.
Böyle bir durumda kıskanan aşırı kontrole, güvenmemeye, itham etmeye, senaryolar yazmaya başlar. Eşi biraz geç gelse “hangi kadınla beraberdin”, telefonu açmasa “kim vardı yanında” diye sorgular. Zamanla doz iyice artar ve artık kişi eşinin kendisini kesinlikle aldattığını iddia eder ve inanır.

Hangi Hastalıklar Sebep?

Depresyonun bazı formlarında aşırı kıskançlık düşünceleri gelişebilir. Özgüvenin azalması ve algıların bozulması buna sebep olur.

Kıskançlık Paranoyası: Bazı insanlarda beyinde dopamin fazlalığı kıskançlık paranoyasına sebep olabilir. Kişide sarsılmaz bir şekilde aldatıldığı hezeyanı gelişir. Bu kişiler hiçbir şekilde eşlerine inanmazlar, ikna edilemezler.

Aşırı kontrolcü kişilerde aşırı stres patolojik kıskançlığa dönüşebilir. Kişide eşine karşı aşırı kontrol duygusu gelişir. Bu yüzden eşini sürekli telefonla arar, iş yerini ve evi kontrol eder. Eşinin evden tek başına çıkmasına ve arkadaşlarıyla görüşmesine izin vermez.

Neler Yapılmalı?

Kıskançlık önlenemediği taktirde evlilikleri bitirir, istenmeyen aile facialarına sebep olabilir. Birçok insan bu durumun bir psikiyatrik rahatsızlık olduğunu bilmez veya kabul etmez. Hâlbuki iyi bir psikiyatrik yaklaşımla başarılı bir şekilde tedavi edilebilir.

Kişilerin öncelikle farkına varmaları ve bir psikiyatriste başvurmaları gerekir.

Doç. Dr. Adnan Çoban

PSİKİYATRİST-PSİKOTERAPİST

Sosyal Medyada Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Olan Hep Analara ve Çocuklara Oluyor

Geçen hafta Habertürk Gazetesinde yayınlanan eşi tarafından acımasızca...

Adet Dönemi Boşanmaya Sebep Olabiliyor

Kadınlarda ayın yaklaşık on gününün sıkıntılı geçmesine sebep olan ade...

Erkekte Duygusal İhtiyaç: Güç ve İktidar

Kadın ve erkek her ne kadar eşit olsa da duygusal ihtiyaç bakımından f...

TMS Tedavisi

tms-tedavisi
TMS nedir? Transkranyal Manyetik Stimülasyon (TMS) veya Transkranyal Manyetik Uyarım (TMU) da dediğimiz bu yöntem, başın belli noktalarından direk beyne ulaşmak üzere manyetik uyarımların verildiği bir tedavi yöntemidir. Buradaki amaç dışarıdan beyin içerisindeki bazı yapılara ulaşmak ve manyetik etkiyle oradaki nörokimyasal ve elektriksel işleyişi düzeltmektir. Bu tedavi yöntemiyle herhangi bir ameliyata ya da elektrotlara ihtiyaç duymaksızın beynin bazı yapılarına, bölgelerine ulaşıp, orada manyetik bir etki oluşturabiliyoruz. Bu manyetik etki de beynin o alanlarındaki kimyasal ve elektriksel işleyişi düzeltmede etkili oluyor. İçindekiler TMS tedavisi ilaç direncini düzeltir ...
Devamını Oku