Metamfetamin bağımlılığı tedavisi ancak kişinin isteği ve çevresinin desteğiyle bir sonuç verebilir. Bağımlılık kolay kazanılan ama zor vazgeçilen bir huydur. Özellikle yoğun enerji veren bu maddenin kullanımı kolaylıkla bağımlılığa dönüşür. Günümüzde gençler arasında meth olarak da bilinen metamfetamin, psikolojik ve fiziksel birçok etki bırakır.

Metamfetamin Nedir?

Metamfetamin, kişinin sinir sistemindeki hücreleri uyaran bir uyuşturucu maddedir. Hap şeklinde ve toz şeklinde bulunabilir. Psikolojik duygu durum bozuklukları üzerinde etki yaratabilir. Bu yüzden sıklıkla tüketilip bağımlılık noktasına ulaşır.

Metamfetamin öncelikle burun yoluyla, sigara veya enjeksiyon yoluyla kullanılır. Kısa sürede yoğun bir yükseklik hissi verir, ancak sonrasında kişi yorgun, halsiz ve depresif hissedebilir. Metamfetamin, psikolojik bağımlılık yaparak kullanıcıların sosyal, mesleki ve kişisel hayatlarını olumsuz etkileyebilir.

Metamfetamin Bağımlılığı Nedir?

Metamfetamin bağımlılığı, bu uyuşturucu ve zevk verici maddenin sürekli kullanımı ve bağımlılık yaratması anlamına gelir. Metamfetamin bağımlılığı, kişide fiziksel olarak belirti gösterdiği gibi ruhsal anlamda da sorunlara yol açabilir. Bu bağımlılık herkeste aynı etkiyi göstermeyebilir. Beyinde bulunan dopamin seviyesini yükseltip o şekilde belirtiler ortaya çıkarmaktadır. Diğer uyuşturucu maddelere göre daha ucuz olduğu için tercih edilir. Kullanan kişinin psikolojik duygu geçişlerinde ani yükselmeler görülmesine olanak sağlar.

Metamfetamin Nasıl Etki Gösterir?

Metamfetamin kullanıldığı zaman beyin hücreleri normalden daha fazla uyarılır ve çeşitli belirtiler meydana gelir. Bu belirtiler çok yoğun görülen heyecan ve enerji, aşırı özgüven ve cesaret, coşku ve önlenemez bir mutluluktur. Vücudun sıcaklığı artar, kalp atışı hızlanır ve kişi davranışlarını kontrol edemez hale gelebilir. Çevresinde gerçekleşen olaylara aşırı tepkiler verir, sürekli konuşma veya yerinde duramama hali görülür.

Kişinin Metamfetamin Bağımlısı Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Kişinin metamfetamin bağımlılığı, hem fiziksel hem de psikolojik belirtilerle anlaşılabilir. Fiziksel belirtiler arasında uyku bozuklukları, iştah kaybı, kilo kaybı, ağız kuruluğu, cilt problemleri,  titreme, kas ağrıları, baş ağrısı ve cinsel fonksiyon bozuklukları yer alabilir. Psikolojik belirtiler ise, sinirlilik, endişe, kendini acındırma, depresyon, paranoya, halüsinasyonlar, takıntılar, obsesyonlar, zihinsel karışıklık hatta intihar düşünceleri gibi durumlar olabilir.

Metamfetamin Bağımlılığının Yol Açtığı Sorunlar Nelerdir?

Metamfetamin bağımlılığı fiziksel, psikolojik birçok soruna yol açabilir. Metamfetamin kullanımı, kalp atışı hızını artırır, kan basıncını yükseltir ve vücut sıcaklığını artırır. Bunun sonucunda kullanıcıda kalp krizi, inme, beyin hasarı, böbrek hasarı ve diğer ciddi sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Metamfetamin bağımlılığı ciddi psikolojik sorunlara neden olabilir. Bu sorunlar arasında depresyon, kaygı, panik atak, halüsinasyonlar, takıntılar ve psikoz gibi durumlar yer alabilir. Bu bağımlılık kişinin ailesini ve çevresini olumsuz anlamda etkiler.

Metamfetamin Bağımlılığının En Sık Görülen Psikolojik Sorunları Nelerdir?

Metamfetamin bağımlılığı, ciddi psikolojik sorunlara neden olabilen bir uyuşturucu bağımlılığı türüdür. Bu bağımlılığın en sık görülen psikolojik sorunları aşağıdaki gibi olabilir:

  • Anksiyete bozuklukları
  • Depresyon
  • Uyku bozuklukları
  • Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu
  • Obsesif-kompulsif bozukluk
  • İntihar düşünceleri ve davranışları

Metamfetamin Bağımlılığı Nasıl Tedavi Edilir?

Metamfetamin bağımlılığı tedavisi, kişinin bu bağımlılıktan kurtulma isteği ve ailesinin, çevresinin bu yönde destek olması ile olumlu sonuç verebilir. Bir uzman yardımıyla bu maddenin dozu azaltılabilir. Metamfetamin bağımlılığının yarattığı psikolojik sorunları çözmek için de psikoterapi uygulanması gerekecektir. Bunun için bir psikolog, psikiyatr desteği almak gerekir.

Metamfetamin Bağımlılığının Tedavisinde Neler Yapılır?

Metamfetamin bağımlılığının tedavisinde bağımlılık sonucu oluşan krizleri önlemek amaçlanır. Yine bu maddenin neden olduğu psikolojik sorunlar psikoterapi ile çözüme kavuşturulabilir. Metamfetamin bağımlılığı tedavisi mutlaka doktor kontrolünde yapılmalıdır. Vücudun bu maddeden arınmasıyla, kişinin tekrar başlamaması için destekleyici bir terapi uygulanmalıdır. Doktor kontrolünde ilaç tedavisi de uygulanabilir.

Alkol Bağımlılığı

Alkolizm çoğunlukla genetik yatkınlıkla oluşan, yüksek dozda ve çok sı...

Bonzai Bağımlılığı

İnsanın ruhsal yapısında önemli rol oynayan önemli unsurlardan biri de...

Madde Bağımlılığı

Tüm Dünya toplumları çapında yapılan çalışmalar göstermiştir ki uyuştu...