Temaruz Nedir?

Kişinin bazı isteklerini yerine getirmek, bir kazanç elde etmek veya sorumluluktan kaçmak amacıyla var olan bir rahatsızlığını aşırı derecede abartması veya olmadığı halde bir rahatsızlığı varmış gibi göstermesi durumuna temaruz adı verilir. Semptomlar tamamen bilinçli olarak ortaya konduğu için psikiyatrik bir bozukluk olarak değerlendirilmez ancak ayırıcı tanı da önemlidir.

Temaruza Neden Olan Etkenler

Temaruza sebep olan biyolojik bir etken tespit edilmemiştir, birey bazı dış etkenlerden motive olarak temaruz durumu göstermektedir.

Bireyler genellikle bir görevden kaçmak, tazminat almak, ceza ve yükümlülükten kurtulmak veya çalışmaktan kaçınmak için temaruza başvurur. Askerlik ve tutukluluk gibi zorunlu görev ve yükümlülük durumlarında sıkça karşılaşılmaktadır. Günümüzde temaruz, iş yerlerinde ve sigorta sektöründe de bireylerin görevlerinden kaçmak veya haksız kazanç elde etmek amacıyla başvurdukları bir yoldur.

Tanı ve Tedavi

Tedavi uzmanın temaruzu teşhis edebilmesiyle başlar. Dikkatli ve alanında bilgili bir uzman, kişinin gösterdiği semptomları ayırt edebilme yetisine sahiptir. Kişinin anti sosyal kişilik bozukluğuna sahip olması, yasal problemler yaşıyor olması, bilinen gerçeklere uyuşmayacak şekilde konuşması veya davranması tanı esnasında dikkat edilecek unsurlardır.

MMPI çok yönlü psikolojik değerlendirme testi de temaruz tanısında kullanılan bir testtir. MMPI testi kişinin teste dürüst olarak cevap verip vermediğini veya dış bir etkenden motive olarak kazanç elde etmek için psikolojik problemleri abartıp abartmadığını nesnel ve bilimsel bir şekilde ölçebilme özelliğine sahiptir.

Psikoterapi, ilaç tedavisi, aile terapileri ve bilişsel davranış terapileri temaruz tedavisinde yardımcı yöntemlerdir.

Doç. Dr. Adnan Çoban

PSİKİYATRİST-PSİKOTERAPİST

Sosyal Medyada Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Disosyatif Bozukluk

Disosiasyon, bölünme, kopma, çözülme olarak açıklanmaktadır. Zihindeki...

Hastalık Hastalığı Tanımı

Hastalık hastalığının en temel özelliği, herhangi bir hastalığa yakala...

Çoğul Kişilik Bozukluğu (Disosiyatif Kimlik Bozukluğu)

Çoğul kişilik bozukluğu disosiyatif sorunlar içinde yer alır. Disosiya...

TMS Tedavisi

tms-tedavisi
TMS nedir? Transkranyal Manyetik Stimülasyon (TMS) veya Transkranyal Manyetik Uyarım (TMU) da dediğimiz bu yöntem, başın belli noktalarından direk beyne ulaşmak üzere manyetik uyarımların verildiği bir tedavi yöntemidir. Buradaki amaç dışarıdan beyin içerisindeki bazı yapılara ulaşmak ve manyetik etkiyle oradaki nörokimyasal ve elektriksel işleyişi düzeltmektir. Bu tedavi yöntemiyle herhangi bir ameliyata ya da elektrotlara ihtiyaç duymaksızın beynin bazı yapılarına, bölgelerine ulaşıp, orada manyetik bir etki oluşturabiliyoruz. Bu manyetik etki de beynin o alanlarındaki kimyasal ve elektriksel işleyişi düzeltmede etkili oluyor. İçindekiler TMS tedavisi ilaç direncini düzeltir ...
Devamını Oku