Adet dönemi Sendromu kadınların %75’inin her ay en az 10 gününü meşgul eden, çok sıkıntılı ve kâbus gibi bir tablodur. Değişen hormon düzeyleri bu duruma sebep oluyor. Belirtiler Adet Dönemi Sendromu yaşayan kadınların yarısında ağır depresyona kadar varabilecek sorunlar oluşur. Kadınların hemen hepsinde geçici kilo artışı, aşırı şişkinlik ve göğüslerde hassasiyet gözlenir. Birçoğunda baş ağrısı, kas ve eklem ağrıları, halsizlik, çarpıntı, sıcak basmaları, ses ve kokulara aşırı hassasiyet görülür. Fiziksel belirtilerin yanında öfke kontrolsüzlüğü, aşırı sinirlilik, tahammülsüzlük en sık görülen belirtilerdir. Hatta bazı erkekler eşlerinin adet döneminde olduklarını sinirliliklerinden anlarlar. Mutsuzluk, karamsarlık, sürekli ağlama, ölme isteği, intihar fikirleri, unutkanlık, uykusuzluk gözlenebilen şikâyetlerdir.  

Eğer Adet Dönemi Sendromu tedavi edilmezse kişinin işinden olmasına, evliliğinin tehlikeye girmesine ve çevresiyle ilişkilerinin bozulmasına sebep olur.

Adet Dönemi Sendromunda Tavsiyeler

  • Kafein ve alkolden uzak durmalı
  • Azar azar ve sık sık yemeli
  • Portakal, elma, armut, lahana, kuru fasulye, nohut, karnabahar gibi şişkinliğe sebep olacak gıdalardan kaçınmalı
  • Elverdiğince kısa yürüyüşler yapmalı

Bu sendromun sebebi her ne kadar hormonal olsa da tedavisi psikiyatriktir. En etkili ilaçlar antidepresanlardır. Beraberinde kalsiyum, magnezyum, A, E ve B6 vitamin takviyesi yapılabilmektedir. Ancak şunu bilmek gerekir ki adet dönemi sendromunun tedavisi adet döneminde başlayıp biten bir süreç değildir. Psikiyatristinizin belirleyeceği bir süre içinde ilaç ve psikoterapi uygulamalarına devam etmeniz sorunu büyük oranda çözecektir.

Doç. Dr. Adnan Çoban

PSİKİYATRİST-PSİKOTERAPİST

Adet Dönemi Depresyonu Nedir? Hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız eğer ki; İlgili linklere tıklayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Hastalıklı Kıskançlık

Kıskançlık evliliklerin yüzde 50’sini etkileyen bir davranış bozukluğu...

Konuşmak

Devlet Bakanı Fatma Şahin “Kadına ve Aile içi Şiddete Son Kampanyasınd...

Çocuğunu Öldüren Anneler: Doğum Sonrası Psikoz

Hamilelik boyunca annelerin vücudunda birçok değişiklik meydana gelir....

TMS Tedavisi

tms-tedavisi
TMS nedir? Transkranyal Manyetik Stimülasyon (TMS) veya Transkranyal Manyetik Uyarım (TMU) da dediğimiz bu yöntem, başın belli noktalarından direk beyne ulaşmak üzere manyetik uyarımların verildiği bir tedavi yöntemidir. Buradaki amaç dışarıdan beyin içerisindeki bazı yapılara ulaşmak ve manyetik etkiyle oradaki nörokimyasal ve elektriksel işleyişi düzeltmektir. Bu tedavi yöntemiyle herhangi bir ameliyata ya da elektrotlara ihtiyaç duymaksızın beynin bazı yapılarına, bölgelerine ulaşıp, orada manyetik bir etki oluşturabiliyoruz. Bu manyetik etki de beynin o alanlarındaki kimyasal ve elektriksel işleyişi düzeltmede etkili oluyor. İçindekiler TMS tedavisi ilaç direncini düzeltir ...
Devamını Oku