Annemiz…

Yaradan’dan sonra insana en yakın varlıktır anne. O, Yaradan’ın merhametinin timsalidir. Onun kucağı cennet bahçesi, ayağının altı cennete giden yoldur. Canı yanan bir garip, memleketinden ayrılmış bir gurbetçi, şifa arayan bir hasta, cephede vatanı bekleyen bir asker bir yerlerde kendisini düşünen, ona dua eden, onun yolunu gözleyen bir anneyle teselli bulur. Yaşamdan ölüme hayatın her zerresinde annelerin izleri ve eserleri vardır. Hayatın bizatihi kendisi ve yaşayan her insan onların eseridir.


Annenin misyonu çocuğu dokuz ay karnında taşıyıp doğurmakla da bitmiyor. Onun bedensel, beyinsel, ruhsal ve zihinsel gelişiminde en büyük görev yine annede. Değerli olmayı ilk anneden öğreniriz. Annelerimizin sevgisi, koruması, kollaması sayesinde kendimizi kıymetli ve önemli hissederiz. Kendimizi güvende hissettiğimiz ilk an doğduktan sonra annemizin kucağına verildiğimiz andır. Dünyanın korkulacak bir yer olmadığı duygusunu da ilk anne verir. Güçlü olma, ayakta durabilme, hayatın zorluklarıyla mücadele edebilme gibi kavramları kazanmamızda en büyük pay yine annemizdedir. Gücü baba güçlülük duygusunu anne verir. Hayatta insanı en çok mutsuz eden ve korkutan yalnızlık duygusunu içimizden atan bizi koruyan, her başımız sıkıştığında ve her hastalandığımızda yanı başımızda beliren annemizdir. Sevdiklerimiz için mücadele etmeyi, fedakârlığı, vefakarlığı, adanmışlığı da anne öğretir bize.

Hep analar uyutur çocuklarını. Ninnileri hep analar söyler. Hep analar avutur bebekleri. Hep analar paylaşır yalnızlıkları. Gelin bu anneler gününde biz annelerimizi avutalım, biz onları mutlu edelim ve biz onların yalnızlıklarını paylaşalım.

Dünyadan göç etmiş annelere rahmet, yaşayan annelere de sıhhat ve mutluluk diliyorum. Hepsinin anneler gününü kutluyorum. Onları güftesi Vecdi Bingöl’e bestesi Münir Nurettin Selçuk’a ait olan hicaz şarkıyla selamlıyorum:

Gümüş saçlarına eğdim başımı
Şefkat duygusunun meleği anam
Ninni say gözümden sızan yaşımı
Gönlümün biricik dileği anam
Uyu uyu ey gözümün bebeği anam

Derdimi bir tuttun kendi derdinle
Gönlüme teselli kattım seninle
Başını göğsüme yasla da dinle
Kalbimin biricik dileği anam
Uyu uyu ey gözümün bebeği anam
Uyu...

DOÇ. DR. ADNAN ÇOBAN

PSİKİYATRİST-PSİKOTERAPİST

Evlilikte Kavga Sebepleri

Tartışma evliliğin olmazsa olmazlarındandır. Eşlerin birbirlerinin has...

Evlilik Değil Rutinleşme Aşkı Öldürüyor

“Evlendikten sonra çok değiştin, beni hiç anlamıyorsun, beni artık sev...

Aile İçi Şiddetin Sebepleri

İnsanın en mahrem alanı olan ve her türlü sıkıntının ardından sığınabi...