Boşanma Ençok Çocukları Etkiler

Uzunca bir süredir Ülke TV’de pazar akşamları “Mutlu Aile” isimli programı idare eden üroloji uzmanı Prof. Dr. İhsan Karaman’ın, bu programa katılan uzmanların da katkılarıyla oluşturduğu “Cinsel Sağlıktan Mutlu Aileye” kitabı nesil yayınlarından çıktı. Kitapta cinsel hayat, cinsellikle ilgili mitler, hurafeler, yanlışlar, bilinmesi gereken doğrular, cinsel sağlıkla ilgili bozukluklar ve çözüm önerileri ayrıntılı bir şekilde ele alınmış.


Prof. Karaman’ın ‘mutlu aile’ kavramıyla sağlıklı cinselliği bir arada zikretmesi son derece önemli bir yaklaşımdır. Çünkü aile saadetinin olmazsa olmazlarından birisidir cinsellik. Birçok erkek ve kadın sağlıklı bir cinsellik yaşamadan evliliklerini sürdürüyor. Hayatında hiç orgazm olmadan ölen kadınlar var. Hatta hiç orgazm olamadan çokça çocuk doğuran kadınlar var.

Cinsellik konusunda kültürel ve dini unsurlara yapılan birçok yanlış atıf ve mit söz konusu. Mesela birçok insan beyinlerinde var olan ve bizatihi yaşadıkları cinsel ilişkiyi konuşmayı bir günah ve suç addeder. Bu yüzden cinselliği konuşmaktan imtina eder. Halbuki mutluluk için sağlıklı cinsel hayat olmazsa olmazdır.

Aslında Cinsel Tatminliğin Birinci Kuralı Konuşabilmektir

Bir cinsellik uzmanı “cinsellik öncesi yaşanan her iletişim bir ön sevişmedir” der. Amerikalı bir başka bilim adamı “cuma günü iyi bir cinsellik yaşamak istiyorsanız çalışmalara pazartesiden başlamalısınız” der. Tipik bir Amerikalı yaklaşımı olsa da içinde doğruları barındıran bir söz. Gündelik hayatlarında tatmin olamayan çiftler yatak odasında da tatmin olamıyorlar. Konuşamayan, bir birlerine şefkat, ilgi ve beğenilerini sunamayan, paylaşamayan, birbirlerine yönelemeyen, ortak alan yaratamayan, problemleri beraberce çözme noktasında sıkıntılar yaşayan eşlerde cinsellik de son derece sorunlu ve sağlıksız oluyor. Çiftler evliliklerinde bir problem olup olmadığını cinsel hayatlarına bakarak tahmin edebilirler. Cinsellik onlara çok şeyi anlatacaktır. Sağlıklı cinsel hayat ilişkiyi, sağlıklı bir ilişki de cinselliği besler. İkisi de birbirinin göstergesi niteliğindedir.

İletişim Önemli, Ancak Cinselliği Göz Ardı Etmemeli

Evet, iyi bir iletişim mutlu olmak için birinci kural, ama cinsellikle beslenmediği zaman işe yaramamaktadır. Eğer cinselliği sağlıksız hale getiren ilişki harici unsurlar varsa bunları bilmek ve gidermeye çalışmak son derece önemlidir. Bazı çiftlerin bu sorunlarla yüzleşmekten korktukları için cinsellikten kaçındıklarını ve eşlerinin cinsel yaklaşımlarına bahane oluşturduklarını görüyoruz. Orgazm olamama, cinsel isteksizlik, iktidarsızlık, erken boşalma, penis boyu kompleksleri, ilişki esnasında ağrı duyma, cinsel korkular ve kaygılar gibi sorunları eşlerin kendi başlarına yaşadıklarını, paylaşamadıklarını ve bu yüzden mutsuz olduklarını gözlemleyebiliyoruz. O yüzden her kadın ve erkeğin hayatının bir döneminde mutlaka bir cinsel sorunla karşı karşıya kalabileceğini, bunun çözümünün paylaşmaktan ve uzmana başvurmaktan geçtiğini bilmek gerekir.

DOÇ. DR. ADNAN ÇOBAN

PSİKİYATRİST-PSİKOTERAPİST

Cinsel Sorunlar Nedir? Hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız eğer ki; İlgili linklere tıklayabilirsiniz.

 

Baba Gibi Diyar Olmaz

Araştırmacılar babanın rolünü inceledikçe onun hayat boyunca sürecek o...

Hiçbir Şeye “Hayır” Diyemiyorum

İnsan ilişkilerinde çoğu zaman ön planda olan değer duygusal ihtiyaçla...

Evlilik Değil Rutinleşme Aşkı Öldürüyor

“Evlendikten sonra çok değiştin, beni hiç anlamıyorsun, beni artık sev...