Başarılı bir iş adamı, herhangi bir sebep yokken batacağıyla ilgili endişeler yaşamaya başlamış ve gereksiz kısıtlamalara gitmişti. Çocuklarıyla yaptığım görüşme sonrasında işle ilgili hiçbir sorunun olmadığı, babalarının bir iki aydır durgunlaştığı, işe gitmek istemediği, kaygılı olduğu bilgisini aldım. Depresyona girmişti ve bu yüzden işi kapatıp riske girmeden yaşama isteği belirmişti.

Hep iflasların depresyona sebep olduğu söylenir, ama depresyonun da sebep olduğu iflaslar vardır. Çünkü depresyon algıları bozan bir rahatsızlıktır. Muhakeme, karar verme, problem çözme yeteneklerini ve bunların neticesinde yönetme becerilerini zafiyete uğratır. Depresyona bağlı olarak gelişen olumsuz düşünceler, kişiyi her an batacağı, her an kötü bir olayın kendisini bulacağı, borcunu ödeyemeyeceği, birileri tarafından dolandırılacağı gibi yanlış inanışlara götürür. Özgüven azlığının da etkisiyle kişiler almaları gereken küçük riskleri alamamaya ve yanlış kararlarla işlerini küçültmeye başlarlar. Bu durum farkına varılmadığı taktirde kişiyi iflas noktasına kadar getirir.

Online depresyon testi için tıklayınız.

online-depresyon-testi

Geçmişte bu şekilde batan ve batma sonrasında da intihar eden birçok iş adamı olmuştur. Biri yıllar önce biri de yakın bir zamanda iki tanınmış banker intihar ederek hayatlarına son verdiler. Krizleri yönetemeyip batan yüzlerce şirket sahibi hayatlarına sinsice giren depresyon sebebiyle bu duruma düşmüşlerdir.

Eğer işler kötü gidiyorsa, yanlış kararlar almaya başladıysanız, işten ve iş problemlerinden kaçmaya başladıysanız aklınıza mutlaka depresyon gelmeli. Depresyonda bozulan algılar tedaviyle düzelmekte ve kişinin var olan becerilerini daha kapasiteli kullanmasına katkıda bulunmaktadır.

İşyerinde Müzik Performansı Artırır

Müzik dinleme vücutta bazı kimyasal değişimlere sebep olur. Özellikle mutluluk kimyasalları dediğimiz serotonin ve endorfin hormonlarında artış sağlar. Çalıştığınız ortamda ihtiyacınıza göre müzik türlerinden istifade etmeniz, iş veriminizi artıracaktır. Mesela çok yoruldunuz ve dinlenmek istiyorsanız. ney, flüt gibi nefeslilerden, biraz hareket, uyanıklık ve canlılık istiyorsanız piyano, kanun, tanbur gibi mızraplı ve tuşlu enstrümanlardan yararlanabilirsiniz.

DOMUZ GRİBİNDEN KORUNMAK İÇİN ŞARKI DA SÖYLEYİN

Şarkı söylerken bağışıklık sisteminin en önemli proteinlerinden olan IgA’nın %240 arttığı tespit edilmiştir. Şarkı söylemek bedenin oksijenlenmesini artırır, ağız, boyun, göğüs, mide ve solunum kaslarını çalıştırır. Akciğerin kapasitesini daha da artırır. Yani tıbbi önlemlerin yanında şarkı söylemeyi de ihmal etmeyin.

Doç. Dr. Adnan Çoban

PSİKİYATRİST-PSİKOTERAPİST

Tıbbi Hastalıklar Sık Depresyon Sebebidir hakkında bilgi almak isterseniz eğer ki; İlgili linke tıklayabilirsiniz.

 

Sosyal Medyada Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Depresyon Okul Başarısını Azaltıyor

İnsan beyninin en önemli görevi ruhsal ve zihinsel performansı korumak...

Antidepresanlar Gerektiğinde Kullanılmalı

Depresyon dünyanın en büyük sağlık sorunlarındandır. En sık görülen il...

Serotonin - Noradrenalin ve Dopamin Nedir?

Serotonin başta mutluluk olmak üzere birçok beyin ve beden faaliyetind...

TMS Tedavisi

tms-tedavisi
TMS nedir? Transkranyal Manyetik Stimülasyon (TMS) veya Transkranyal Manyetik Uyarım (TMU) da dediğimiz bu yöntem, başın belli noktalarından direk beyne ulaşmak üzere manyetik uyarımların verildiği bir tedavi yöntemidir. Buradaki amaç dışarıdan beyin içerisindeki bazı yapılara ulaşmak ve manyetik etkiyle oradaki nörokimyasal ve elektriksel işleyişi düzeltmektir. Bu tedavi yöntemiyle herhangi bir ameliyata ya da elektrotlara ihtiyaç duymaksızın beynin bazı yapılarına, bölgelerine ulaşıp, orada manyetik bir etki oluşturabiliyoruz. Bu manyetik etki de beynin o alanlarındaki kimyasal ve elektriksel işleyişi düzeltmede etkili oluyor. İçindekiler TMS tedavisi ilaç direncini düzeltir ...
Devamını Oku