Başarılı bir iş adamı, herhangi bir sebep yokken batacağıyla ilgili endişeler yaşamaya başlamış ve gereksiz kısıtlamalara gitmişti. Çocuklarıyla yaptığım görüşme sonrasında işle ilgili hiçbir sorunun olmadığı, babalarının bir iki aydır durgunlaştığı, işe gitmek istemediği, kaygılı olduğu bilgisini aldım. Depresyona girmişti ve bu yüzden işi kapatıp riske girmeden yaşama isteği belirmişti.

Hep iflasların depresyona sebep olduğu söylenir, ama depresyonun da sebep olduğu iflaslar vardır. Çünkü depresyon algıları bozan bir rahatsızlıktır. Muhakeme, karar verme, problem çözme yeteneklerini ve bunların neticesinde yönetme becerilerini zafiyete uğratır. Depresyona bağlı olarak gelişen olumsuz düşünceler, kişiyi her an batacağı, her an kötü bir olayın kendisini bulacağı, borcunu ödeyemeyeceği, birileri tarafından dolandırılacağı gibi yanlış inanışlara götürür. Özgüven azlığının da etkisiyle kişiler almaları gereken küçük riskleri alamamaya ve yanlış kararlarla işlerini küçültmeye başlarlar. Bu durum farkına varılmadığı taktirde kişiyi iflas noktasına kadar getirir.

Online depresyon testi için tıklayınız.

online-depresyon

 

Geçmişte bu şekilde batan ve batma sonrasında da intihar eden birçok iş adamı olmuştur. Biri yıllar önce biri de yakın bir zamanda iki tanınmış banker intihar ederek hayatlarına son verdiler. Krizleri yönetemeyip batan yüzlerce şirket sahibi hayatlarına sinsice giren depresyon sebebiyle bu duruma düşmüşlerdir.

Eğer işler kötü gidiyorsa, yanlış kararlar almaya başladıysanız, işten ve iş problemlerinden kaçmaya başladıysanız aklınıza mutlaka depresyon gelmeli. Depresyonda bozulan algılar tedaviyle düzelmekte ve kişinin var olan becerilerini daha kapasiteli kullanmasına katkıda bulunmaktadır.

İşyerinde Müzik Performansı Artırır

Müzik dinleme vücutta bazı kimyasal değişimlere sebep olur. Özellikle mutluluk kimyasalları dediğimiz serotonin ve endorfin hormonlarında artış sağlar. Çalıştığınız ortamda ihtiyacınıza göre müzik türlerinden istifade etmeniz, iş veriminizi artıracaktır. Mesela çok yoruldunuz ve dinlenmek istiyorsanız. ney, flüt gibi nefeslilerden, biraz hareket, uyanıklık ve canlılık istiyorsanız piyano, kanun, tanbur gibi mızraplı ve tuşlu enstrümanlardan yararlanabilirsiniz.

DOMUZ GRİBİNDEN KORUNMAK İÇİN ŞARKI DA SÖYLEYİN

Şarkı söylerken bağışıklık sisteminin en önemli proteinlerinden olan IgA’nın %240 arttığı tespit edilmiştir. Şarkı söylemek bedenin oksijenlenmesini artırır, ağız, boyun, göğüs, mide ve solunum kaslarını çalıştırır. Akciğerin kapasitesini daha da artırır. Yani tıbbi önlemlerin yanında şarkı söylemeyi de ihmal etmeyin.

DOÇ. DR. ADNAN ÇOBAN

PSİKİYATRİST-PSİKOTERAPİST

Tıbbi Hastalıklar Sık Depresyon Sebebidir hakkında bilgi almak isterseniz eğer ki; İlgili linke tıklayabilirsiniz.

Depresyon Okul Başarısını Azaltıyor

İnsan beyninin en önemli görevi ruhsal ve zihinsel performansı korumak...

Antidepresanlar Gerektiğinde Kullanılmalı

Depresyon dünyanın en büyük sağlık sorunlarındandır. En sık görülen il...

Manik Depresif Bozukluk

Duygudurum insanın mutluluk ve hüzün duygularının dengesini belirten b...