Ergenlik ve Madde Bağımlılığı

Ergenlerde madde kullanımı daha çok deneme veya kötüye kullanım yani bağımlılık şeklinde görülmektedir. Gençlerin çoğu madde kullanmayı bağımsızlık ve özerkliğin simgesi olarak görmektedir. Madde bağımlılığın bireysel (merak, psikolojik sorunlar, akademik başarısızlık, vb), ailevi (aile ilişkilerinde sorunlar, anne ya da babanın madde kullanması vb.) ve sosyal (arkadaş grubu, gencin enerjisini boşaltma olanaklarının kısıtlı olması vb) nedenleri vardır. Diğer taraftan çocukluk ve ergenlik döneminde yaşanan ve duygusal travmaya yol açan olaylar ve durumlar bireysel, ailevi ve sosyal olumsuzlukların madde bağımlılığına yol açma riskini son derece artırır.

Genç, kendini daha enerjik, sıkıntısız, mutlu, sosyal hissetmek için madde kullanma eğilimine girer ancak bir süre sonra ağırlıklı olarak yoksunluk belirtilerini (madde kullanılmadığında ortaya çıkan fiziksel hastalık belirtilerine benzer belirtiler gösterme, huzursuzluk vb.) gidermek ve kendisini normal hissedebilmek amacıyla madde kullanma isteği kendini gösterir. Madde kullanımı kişinin günlük işlevlerini, ilişkilerini (iş, okul, aile) engellemekte, bu durum ergeni yalnızlığa ve çaresizliğe sürüklemekte, çaresizlik duygusu da madde kullanıma isteğini artırmaktadır. Madde kullanan ergenlerde, gece geç saatlerde eve gelme, sık sık yeni arkadaşlar edinme, ruh ve beden sağlığının kötüye gitmesi, uyku ve iştah düzeninde bozulmalar, göz çevresinde kızarıklıklar gibi durumlar gözlenir.

Sosyal Medyada Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Korkular ve Kaygı Bozukluğu

Çocukların, genellikle yetişkinlerin anlamakta zorlandıkları korkuları...

Erken Dönem Şizofreni

Şizofreni hastalığı nadiren de olsa erken dönemde yani çocukluk çağınd...

Çocuklarda Yeme Bozuklukları

Bebekliklerinden itibaren çocuklarımızla pek çok konuda çatışmaya gire...

TMS Tedavisi

tms-tedavisi
Transkranyal Manyetik Stimülasyon (TMS) veya Transkranyal Manyetik Uyarım (TMU) da dediğimiz bu yöntem, başın belli noktalarından direk beyne ulaşmak üzere manyetik uyarımların verildiği bir tedavi yöntemidir. Buradaki amaç dışarıdan beyin içerisindeki bazı yapılara ulaşmak ve manyetik etkiyle oradaki nörokimyasal ve elektriksel işleyişi düzeltmektir. Bu tedavi yöntemiyle herhangi bir ameliyata ya da elektrotlara ihtiyaç duymaksızın beynin bazı yapılarına, bölgelerine ulaşıp, orada manyetik bir etki oluşturabiliyoruz. Bu manyetik etki de beynin o alanlarındaki kimyasal ve elektriksel işleyişi düzeltmede etkili oluyor. TMS tedavisi önceleri nörolojide özellikle kas hastalıklarında tanı ve ...
Devamını Oku