Aile üyeleri öncelikle ilişkilerindeki aksayan hususları görmemekte veya görmezden gelmektedir. Bu süreç esnasında bireyin stresli yaşam olayları ile karşılaşması kendisi ve ilişkisine yönelik sorular sormasına yol açar. Aile içindeki üyeler, öncesinde üstesinden gelebildiği durumların üstesinden gelmekte güçlük yaşar. Aile Terapisi, aile üyeleri arasındaki çatışmaların değerlendirildiği bir süreçtir. Aile terapisinde, ailenin bütün üyeleri odak noktasıdır. Tek bir kişi üzerine odaklanılmamaktadır. Terapide hedef, aile üyelerinin birbiriyle iletişim biçimlerini değiştirmektir.

Aile terapisinde, aile üyelerinin duygularını ifade etmesi, çatışmaların çözümlenmesi, aile içinde ertelenen konuların gündeme gelmesi, doyurucu bir etkileşimin sağlanması amaçlanmaktadır.

Aile Terapisinin Odak Konuları

  • Güç
  • Aile içi iletişim ve bu iletişimin niteliği
  • Çatışmalar

    Doç. Dr. Adnan Çoban

    PSİKİYATRİST-PSİKOTERAPİST

Grup Psikoterapileri hakkında bilgi almak isterseniz eğer ki; İlgili linke tıklayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Grup Psikoterapileri

Çocuklarda olumlu davranış becerileri geliştirme, olumsuz davranışlarl...

Bireysel Psikoterapiler

Çocuk ve Ergenlerde bireysel psikoterapi, oyun terapisi, monodrama, bi...

TMS Tedavisi

tms-tedavisi
TMS nedir? Transkranyal Manyetik Stimülasyon (TMS) veya Transkranyal Manyetik Uyarım (TMU) da dediğimiz bu yöntem, başın belli noktalarından direk beyne ulaşmak üzere manyetik uyarımların verildiği bir tedavi yöntemidir. Buradaki amaç dışarıdan beyin içerisindeki bazı yapılara ulaşmak ve manyetik etkiyle oradaki nörokimyasal ve elektriksel işleyişi düzeltmektir. Bu tedavi yöntemiyle herhangi bir ameliyata ya da elektrotlara ihtiyaç duymaksızın beynin bazı yapılarına, bölgelerine ulaşıp, orada manyetik bir etki oluşturabiliyoruz. Bu manyetik etki de beynin o alanlarındaki kimyasal ve elektriksel işleyişi düzeltmede etkili oluyor. İçindekiler TMS tedavisi ilaç direncini düzeltir ...
Devamını Oku