Çocuklarda Bireysel Psikoterapi

Çocuk ve Ergenlerde bireysel psikoterapi, oyun terapisi, monodrama, bilişsel terapi ve EMDR tedavilerini içerir. Burada çizim, oyun ve canlandırmalar kullanılarak çocuğun sorununu metaforik olarak kendi ritminde anlatmasına izin verilir ve çözüm sürecine doğru birlikte ilerlenir. Kimi çocuklarda serbest oyun terapisi son derece etkiliyken bazı çocukalar EMDR yönteminin resim, hikaye ve oyun ile uyglamalarına daha iyi uyum sağlar.

Kimi çocuklarla ise konuşmak,yazmak, ev ödevleri vermek grafik ve şekillerle çalışmak daha uygundur. En uygun yöntem çocuğun işbirliği ve yatkınlıklarına göre seçilmeli çocuk terapistle konuşamaya zorlanmamalıdır. Terapist anne babadan farklı olarak terapi odasında nasihat vermeden çocuğun kendi olmasına, hata yapmaktan korkmadan kendisini ifade etmesine izin vermelidir. Terapistle kurulan öz güvenli ve sağlıklı bağ çocuğun ev, okul ve arkadaş çevresinde kuracağı ilikileri de olumlu bir şekilde etkileyecektir.

Doç. Dr. Adnan Çoban

PSİKİYATRİST-PSİKOTERAPİST

Aile Terapisi hakkında bilgi almak isterseniz eğer ki; İlgili linke tıklayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Grup Psikoterapileri

Çocuklarda olumlu davranış becerileri geliştirme, olumsuz davranışlarl...

Aile Terapisi

Aile üyeleri öncelikle ilişkilerindeki aksayan hususları görmemekte ve...

TMS Tedavisi

tms-tedavisi
TMS nedir? Transkranyal Manyetik Stimülasyon (TMS) veya Transkranyal Manyetik Uyarım (TMU) da dediğimiz bu yöntem, başın belli noktalarından direk beyne ulaşmak üzere manyetik uyarımların verildiği bir tedavi yöntemidir. Buradaki amaç dışarıdan beyin içerisindeki bazı yapılara ulaşmak ve manyetik etkiyle oradaki nörokimyasal ve elektriksel işleyişi düzeltmektir. Bu tedavi yöntemiyle herhangi bir ameliyata ya da elektrotlara ihtiyaç duymaksızın beynin bazı yapılarına, bölgelerine ulaşıp, orada manyetik bir etki oluşturabiliyoruz. Bu manyetik etki de beynin o alanlarındaki kimyasal ve elektriksel işleyişi düzeltmede etkili oluyor. İçindekiler TMS tedavisi ilaç direncini düzeltir ...
Devamını Oku