Cinsellik en temel dürtülerden biridir. İnsanoğlu yalın bir cinsellik algısıyla doğar. Bu algı bulunduğu toplumun normları, kültürel anlayışı ve geleneksel yapısı içinde şekillenir. Yani tek tip bir cinsellik anlayışı yoktur. Çocuklarda bu şekillenme 3–7 yaş arası dönemde başlar. Çocuk cinselliği, karşı cinsi, cinsel bölgesini ve cinsel hazzı keşfeder. Eğer bu dönemi sağlıklı bir şekilde atlatırsa cinselliği doyurucu ve mutlu edici bir şekilde gelişir. Ancak bazen bu tabi gelişimi bozan, aşırı tutuculuk veya aşırı serbestlik şeklinde sınır sorunları baş gösterir. Bunun neticesinde de bazı cinsel korkular ortaya çıkar. Bugünkü yazımda bu çok sık görülen korkulardan bir kaçını ele alacağım.

Vajinismus

Kadının genital bölgesindeki kasların aşırı kasılmasına bağlı olarak cinsel ilişkinin mümkün olamadığı durumdur. Genellikle altında kadının yaşadığı korkular yatar. Cinsel ilişki esnasında kendisine zarar geleceği, çok acı yaşayacağı veya ruhsal açıdan örseleneceği gibi düşünceler vardır. Kadın anlayışsız bir erkekle evliyse yoğun bir eksiklik, değersizlik ve yetersizlik duygusu yaşar. Anlayışlı yaklaşan erkeklerde de bir zaman sonra “acaba beni istemiyor mu, beni kabul etmiyor mu” gibi düşünceler gelişir. Bu düşünceler kızgınlığa ve ilişkinin bozulmasına, hatta çiftlerin ayrılmasına bile sebep olabilir. Çözümü tamamıyla psikiyatriktir. Bazıları anestezi altında ilişki veya gevşetici kremler vasıtayla ilişki gibi yöntemleri uyguluyorlar. Bunlar meseleyi temelinden çözemediği gibi kadının yaşadığı ruhsal acının şiddetini daha da artırmaktadır. Mutlaka bir psikiyatristle görüşülmeli ve etkenlere yönelik bir terapi programına başlanmalıdır.

Erkeklerde Başaramama Korkusu 

Erkeklerdeki cinsel sorunlar günden güne artıyor. Bunların sık görülenlerinden biri de cinsel başarısızlık korkusudur. Özellikle çocukluk çağında katı bir cinsellik anlayışı içinde büyütülen ve annesi tarafından baskı gören erkeklerde gözlenir. Erkeklik duygusal açıdan bir iktidar göstergesidir. Kendini kadının karşısında güçsüz veya başarısız gören erkeklerde bu ruhsal çatışma cinsellikten korkma veya kaçma davranışına dönüşür. Eğer aşırı bir korku söz konusuysa ruhsal kökenli bir iktidarsızlık durumu yaşanabilir. İyi bir psikiyatrik yaklaşımla kişiyi bu korkusundan kurtarmak mümkündür.  

Erken Boşalma 

Erkeklerde en sık görülen cinsel sorun erken boşalmadır. Ergenlik yıllarında masturbasyon sırasında yakalanırım korkusu hemen hemen herkesin yaşadığı bir korkudur. Ancak baskıcı ve otoriter ana-babaların cinsel konulardaki katı tutumları yaşanan korkunun artmasına ve ileriki dönemde erken boşalma sorununa sebep olabilmektedir. Baskıcı bir ailesi olmayıp da kendisi baskı hisseden veya bu konuda kaygı yaşayan genlerde de erken boşalma gözlenebilmektedir. Tedavide ilk prensip sebep olan korkuların giderilmesidir. Bunun yanında boşalma refleksini kontrol etme becerisini geliştiren yöntemler başarı şansını daha da artırmaktadır.

DOÇ. DR. ADNAN ÇOBAN

PSİKİYATRİST-PSİKOTERAPİST

Boş Yuva Sendromu

Yaz geldi. Birçok çift evlilik hazırlıkları yapıyor. Kızlarını veya oğ...

İnternet Bağımlılığı

Teknoloji bir yandan hayatımızı kolaylaştırırken bir yandan da sık kul...

Aşırı İlgi Çocuğu Hasta Eder

Hepimiz çocuklarımızı severiz, onlar için her şeyi göze alırız, canımı...