Depresyon yüzyıllardır var olan bir hastalıktır. Eski zamanlarda depresyona giren bir insana hayatı bitmiş gözüyle bakılırdı. Çünkü bildiğiniz gibi depresyon kişinin yaşama enerjisini elinden alır.

O zamanlar fazla tedavi seçeneği yoktu. Var olanlar da hastayı uyutmaya ve geçici olarak ruhsal sıkıntıyı dindirmeye yönelikti. Ancak yirminci yüzyılın son yarısında yapılan araştırmalar ve keşfedilen yeni ilaçlar umut oldu ve binlerce depresyon hastası hayata yeniden döndü.

Online depresyon testi için tıklayınız.

online-depresyon

 

Ancak bunca başarıya rağmen insanların büyük bir kısmı antidepresan tedaviye hala kuşkuyla yaklaşmaktadırlar. “Bu ilaçlar bizi uyuşturuyor, bizi biz olmaktan çıkarıyor, beynimizi değiştiriyor, tepkisizleştiriyor, karaciğere, böbreğe zararlı, bunama yapıyor” gibi yakınmaları çok duyarız. Bunların bir kısmı geçmişte kullanılan ve hakikaten uyuşturan ilaç tedavilerinin yarattığı kötü imajdan, bir kısmı da yeni ilaçlar hakkında yeterince bilgi sahibi olmamaktan kaynaklanır. Halbuki bugün birçok insan antidepresan tedavi sayesinde sağlığını kazanmakta, evliliğini kurtarmakta, işine ve okuluna devam edebilmektedir. Sorunlar ilacın kendisinden ziyade yazan hekimin takip tarzına, hasta yakınlarının tutumlarına ve hastanın genetik durumuna bağlı olarak gelişir. İlaçlar elimizde bir enstrümandır, onları iyi kullanabilirsek istediğimizi alırız. Kötü kullanırsak kârımıza değil zararımıza olur.

Hekimler bütün tedavilerde olduğu gibi antidepresan tedavilerinde de “öncelikle hastaya zarar vermeme” prensibini gözetirler. Bizce en iyi ilaç yan etkisi en az ve güvenilir olan ilaçtır. Bu anlayışa göre yeni jenerasyon antidepresan ilaçlar son derece güvnilir ve hasta hakkını gözeten ilaçlardır.

Depresyon tedavisi gören okurlarımın yakınlarına hastanın tedavisine müdahale etmemelerini, tedavi konuşunda destek olmalarını öneriyorum. Ateş düştüğü yeri yakar. Onların yaşadıkları sıkıntılar sıradan sıkıntılar değildir. Kişiyi intihar noktasına getiren sıkıntılardır. Eğer korkutup tedaviyi bırakmalarına sebep olursanız vebal altında kalacağınızı bilmelisiniz. Depresyon hastaları da psikiyatristleriyle işbirliği içinde olmalarının kendi yararlarına olacaklarını unutmamalıdırlar. Bir sorun çıktığında doktorunuz halleder merak etmeyin.

Yanlış İnanışlara Cevapla:

  1. Yeni kuşak depresyon ilaçları bedensel sağlığı bozmazlar
  2. Hipertansiyon, kalp hastalıkları gibi stresin tetiklediği hastalıklardan korurlar
  3. Uyuşturucu değildirler
  4. Bağımlılık yapmazlar
  5. Beyne zarar vermezler
  6. Kişiliği değiştirmezler
  7. Kalıcı yan etkileri yoktur
  8. Bunama yapmazlar, tam tersine korurlar

Önemli: Antidepresanları doktor kontrolü olmadan kullanmak hatalı ve tehlikelidir!!!

DOÇ. DR. ADNAN ÇOBAN

PSİKİYATRİST-PSİKOTERAPİST

Bunama Depresyon İlişkisi hakkında bilgi almak isterseniz eğer ki; İlgili linke tıklayabilirsiniz.

Geçmeyen Ağrıların Altından Depresyon Çıkıyor

“Doktor bey yıllardır bel ağrısı çekiyorum. Gitmediğim doktor, yaptırm...

Depresyon Holding Batırır

Başarılı bir iş adamı, herhangi bir sebep yokken batacağıyla ilgili en...

Depresyon Belirtileri

Depresyon özellikle beynin sol ön arka bölgesinin işlevinde bozulma so...