“Doktor bey yıllardır bel ağrısı çekiyorum. Gitmediğim doktor, yaptırmadığım tahlil, kullanmadığım ağrı kesici kalmadı. Ama yine de ağrım geçmedi. Baş ağrısı yüzünden hayatım alt üst oldu, ne yaptıysam bir türlü iyileşmedi” diye yakınan birçok insanla karşılaşmışsınızdır. Özellikle de kadınların böyle müzmin ağrı hikâyeleri meşhurdur. İşte bu tür geçmeyen yıllanmış ağrıların altından yüzde otuzla kırk oranında depresyon çıkıyor. İlginç bir başka istatistiğe göre de depresyonlu bireylerin yüzde altmışında ağrı yakınmaları görülüyor. Yani ağrı ve depresyon sıklıkla iç içe geçen olgulardır. Ancak ağrıdan yakınan kişiler bu bilgiden haberdar olmadıklarından daha çok fizik tedavi, dâhiliye, ortopedi, nöroloji uzmanlarına giderler. Defalarca MR, tomografi, röntgen gibi tetkiklerden geçirilirler. Yüzlerce ağrı kesici ve vitamin ilacı kullanırlar, fakat bir dirhem iyileşme göstermezler. Şansı olan kişiler bir psikiyatristle karşılaşırlar ve tedavi olurlar. Şanssız bireylerse doktor doktor dolaşmaya ve ağrıları çekmeye devam ederler. Ta ki bir psiyatristle karşılaşana dek.

Online depresyon testi için tıklayınız.

online-depresyon-testi

Maskeli Depresyon

Bu tür ağrıyla giden depresyonlara, belirtiler bedensel yakınmalar ve ağrılarla örtüldüğü için “maskeli depresyon” adı verilir. Bu kişilere “hayattan zevk alamama, mutsuzluk, uykusuzluk yaşıyor musunuz?” diye sorulduğunda sıklıkla evet cevabıyla karşılaşılır. O yüzden ağrıların depresyondan kaynaklanabileceğini bilmek, fizik muayenede bir şey bulunamadığı taktirde bir psikiyatri uzmanına da görünmek gerekir. Bir antidepresanla yıllanmış ağrılarından kurtulan yüzlerce danışanım oldu. Hem ağrılarından kurtuldular hem de mutlu bir hayata kavuştular. Hekimlerin de dikkat etmesi gereken bu durum uygun bir yaklaşımla yaşam kalitesini artırmakta, devleti de lüzumsuz tetkiklerin yarattığı mali kayıplardan kurtarmaktadır.

Doç. Dr. Adnan Çoban

PSİKİYATRİST-PSİKOTERAPİST

Depresyon ve Travmalar Kontrolsüz Alışverişe Sebep Olabiliyor hakkında bilgi almak isterseniz eğer ki; İlgili linke tıklayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Önemli Bir Toplumsal Sorun: İntihar

İntihar maalesef zaman zaman gündemi meşgul eden önemli bir toplumsal ...

Sonbahar Depresyonu

Bazı insanlar sonbahar mevsimi geldiğinde kendisini mutsuz, keyifsiz, ...

Depresyon İlaçları Zaralı mıdır?

Depresyon yüzyıllardır var olan bir hastalıktır. Eski zamanlarda depre...

TMS Tedavisi

tms-tedavisi
TMS nedir? Transkranyal Manyetik Stimülasyon (TMS) veya Transkranyal Manyetik Uyarım (TMU) da dediğimiz bu yöntem, başın belli noktalarından direk beyne ulaşmak üzere manyetik uyarımların verildiği bir tedavi yöntemidir. Buradaki amaç dışarıdan beyin içerisindeki bazı yapılara ulaşmak ve manyetik etkiyle oradaki nörokimyasal ve elektriksel işleyişi düzeltmektir. Bu tedavi yöntemiyle herhangi bir ameliyata ya da elektrotlara ihtiyaç duymaksızın beynin bazı yapılarına, bölgelerine ulaşıp, orada manyetik bir etki oluşturabiliyoruz. Bu manyetik etki de beynin o alanlarındaki kimyasal ve elektriksel işleyişi düzeltmede etkili oluyor. İçindekiler TMS tedavisi ilaç direncini düzeltir ...
Devamını Oku