Çağımızın özellikle kadınları etkileyen en önemli sorunlarından biri alışveriş hastalığıdır. Tüketimin alabildiğince pompalandığı günümüzde alışveriş tutkusu artık bir bağımlılık halini almıştır.

Kişi gereksiz yere ve ihtiyacı olmadığı halde alışveriş yapar. “Kendimi tutamıyorum, alışveriş yaptığımda kendimi çok rahatlamış hissediyorum, ama sonra da pişman oluyorum” gibi ifadeler kullanır.

Diğer bağımlılıklarda olduğu gibi alışveriş bağımlılığında da etken depresyon veya travma olabilmektedir.

Depresyon dürtü kontrolünü bozarak kontrolsüz alışverişe sebep olabilir. Araştırmalar birçok kontrolsüz alışveriş vakalarında etkenin depresyon olduğunu ortaya koymuştur.

Çocukluk çağında yaşanan sorunlar, ana-baba kavgaları, ihmal, sevgiden ve ilgiden yoksunluk gibi durumlar kişide tatmin edilememiş duygulara yol açar. Bu kişiler erişkinlik dönemlerinde bu duygusal boşluklarını alışverişle doldurma davranışına girebilmektedirler.

Genelde kişiyi ve ailesini maddeten ve manen etkiler. Pişmanlık, suçluluk, depresyon, kaygı gibi ruhsal sorunların yanında sosyal iletişim sorunlarına da sebep olur. Kişi çatışma yaratacağından korktuğu için yaptığı harcamaları saklama ya da yalan söyleme eğilimine girer. Bu aile içi kavgaları tetikler. Hatta ilerlemiş dönemde boşanmalara bile sebebiyet verebilir.

Online depresyon testi için tıklayınız.

online-depresyon-testi

Neler Yapılmalı?

  • Öncelikle bunun bir ruhsal sorun olduğunu bilmek gerekir. Kendi haline bırakıldığında veya hafife alındığında tamir edilemez sonuçlar doğurabilmektedir.
  • Eğer etken depresyon, kaygı gibi sorunsa ihtiyaç halinde ilaç tedavisi düzenlenmeli ve psikoterapiyle de etkene yönelik girişimlerde bulunulmalıdır.
  • Terapilerde daha çok sebep olan travmaların tespiti, çözümü ve dürtü kontrolünün gelişimi hedeflenir.
  • İyi bir yaklaşımla büyük ölçüde tedavi edilebilir bir durumdur.

Doç. Dr. Adnan Çoban

PSİKİYATRİST-PSİKOTERAPİST

Depresyon hakkında bilgi almak isterseniz eğer ki; İlgili linke tıklayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Depresyon İlaçları Zaralı mıdır?

Depresyon yüzyıllardır var olan bir hastalıktır. Eski zamanlarda depre...

Depresyon Holding Batırır

Başarılı bir iş adamı, herhangi bir sebep yokken batacağıyla ilgili en...

Majör Depresyon

Depresyon bir psikiyatrik tablodur. Birçok şekillerde karşımıza çıkar....

TMS Tedavisi

tms-tedavisi
TMS nedir? Transkranyal Manyetik Stimülasyon (TMS) veya Transkranyal Manyetik Uyarım (TMU) da dediğimiz bu yöntem, başın belli noktalarından direk beyne ulaşmak üzere manyetik uyarımların verildiği bir tedavi yöntemidir. Buradaki amaç dışarıdan beyin içerisindeki bazı yapılara ulaşmak ve manyetik etkiyle oradaki nörokimyasal ve elektriksel işleyişi düzeltmektir. Bu tedavi yöntemiyle herhangi bir ameliyata ya da elektrotlara ihtiyaç duymaksızın beynin bazı yapılarına, bölgelerine ulaşıp, orada manyetik bir etki oluşturabiliyoruz. Bu manyetik etki de beynin o alanlarındaki kimyasal ve elektriksel işleyişi düzeltmede etkili oluyor. İçindekiler TMS tedavisi ilaç direncini düzeltir ...
Devamını Oku