Objektif Testler

MMPI Testi

1939 yılında Starke R. Hathaway ve J.Charnley McKinley tarafından geliştirilmiştir. Klinik alanda en çok kullanılan testler arasındadır. Doğru, yanlış, bilmiyorum şeklinde cevaplandırılan 566 maddeden oluşmaktadır. 10 klinik, 3 geçerlik alt testi bulunmakta, alt testler değerlendirilmektedir.

Projektif Testler

Rorschach Testi

Rorschach Mürekkep Lekesi testi, klinik alanda en çok kullanılan projektif testlerden biridir. Bleuler’in öğrencilerinden olan Hermann Rorschach, mürekkep lekeleriyle deneyler yapmış, bu deneyler sonrasında

Psychodiagnostik adlı bir kitap yayınlamıştır. Bleuer ve Jung’dan psikanaliz konusunda eğitim gören Rorschach, kendi adını verdiği Rorschach testini geliştirmiştir. Üzerinde mürekkep lekeleri bulunan 10 karttan oluşmaktadır. Puanlama ve yorumlamada içerik vb. birçok faktör hesaba katılmaktadır.

TAT Testi

TAT Testi klinik alanda en çok kullanılan projektif testlerden biridir. 1935 yılında Murray tarafından yayınlanmıştır. 41 karttan oluşan testte, erkekler ve kadınlar için ayrı kartlar, bir de boş kart bulunmaktadır. Yorumlama kısmında birçok kriter değerlendirilmektedir.

Beier Cümle Tamamlama

Sık kullanılan ve uygulanması kolay bir testtir. Beier Cümle Tamamlama Testinde, kişiye yarım bırakılmış bir dizi cümle okunur, kişinin bu cümleleri fazla düşünmeden, içinden geldiği gibi yanıtlaması istenir.

DOÇ. DR. ADNAN ÇOBAN

PSİKİYATRİST-PSİKOTERAPİST

Çocuk Gelişim Testleri

Ankara Gelişim Envanteri, bebek ve çocukların gelişimi ile ilgili deri...