Okul Korkusu Neden Olur

Okuldan korkma, okula gitmek istememe, gidildiği durumlarda aşırı mutsuzluk yaşama ilkokul ve anaokuluna başlayan çocuklarda çok fazla rastlanılan bir durumdur. Çocuk okula gitmemek için hasta numarası yapabilir, bazen yaşadığı gerginlik ve üzüntüden gerçekten fiziksel belirtiler (kusma, mide bulantısı, karın ağrısı, baş ağrısı, aşırı terleme) de gösterebilir. Çocuk aynı zamanda ağlama krizlerine girebilir, bayılmalar yaşayabilir.

Çocuğun okula gitmek istememesinin birçok sebebi olabilir. Bunlardan ilki çocuğun okula dair olumsuz deneyimleridir. Çocuk okulda öğretmeni ve arkadaşları ile sorun yaşıyor olabilir. Öğretmen çocuğu çok zorluyor olabilir. Çocuk aşırı çekingenlik yaşıyorsa ve öğretmeni bunu yenmesi için sürekli onu tahtaya kaldırıyorsa çocuk okuldan tümden soğuyabilir. Çocuk aynı zamanda bazı arkadaşları ile de sorun yaşıyor olabilir. Günümüzde çok küçük yaşlardan itibaren okullarda çete kavramı iyice fazlalaşmıştır. Bir takım çocuk grupları kendileri arasında çeteler kurup kendilerinden altta gördükleri çocukları kullanmaları gözlenilebilir bir durumdur. Bu çocuğun okuldan korkmasının başlıca sebeplerinden biri olabilir. Çocuk aynı zamanda sınıfta istemediği bir kişiyle oturuyor olabilir, sürekli tartıştığı ve hoşlanmadığı sınıf arkadaşlarına sahip olabilir.

Çocuğun okula gitmek istememesinin başka bir sebebi ise evden ve ebeveynlerinden ayrı olacağı duygusudur. Özellikle küçük çocuklarda anne veya babadan ayrılma endişesi görülmektedir. Çocuklar, bu gibi durumlarda evden uzaklaştıklarında annelerini veya babalarını bir daha göremeyeceklerini veya onlara kötü bir şeyler olacağı gibi endişeler duyabilirler. Bu sebeple de hep onların yanında olmak isterler ve okulu bir tehdit olarak görmeye başlayabilirler.

Okul korkusu olan çocukların yardım almaları önerilmektedir. Bu yardım sırasında, çocuğa okul ile ilgili olumsuz düşünceleri tanımlandırılmalı ve bunları değiştirmeye yönelik çalışmalar yapılmalıdır. Aynı zamanda okul, aile, çocuk ve psikolog veya psikiyatristin beraber çalışması çocuğun her alanda kendini iyileştirmesi konusunda önem taşır.

Doç. Dr. Adnan Çoban

PSİKİYATRİST-PSİKOTERAPİST

Okulda Travma hakkında bilgi almak isterseniz eğer ki; İlgili linke tıklayabilirsiniz.

 

Sosyal Medyada Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Okulda Travma

Okul çocuğun yaşamında uzun süre zaman geçirdiği yerdir. Okul yaşamınd...

Motivasyon Çalışmaları

Her insan gün içinde çeşitli davranışlarda ve hareketlerde bulunur. Bi...

Okula Devamsızlık

Okula gitmek istememe birçok çocuğun yaşadığı doğal bir durumdur. Okul...

TMS Tedavisi

tms-tedavisi
TMS nedir? Transkranyal Manyetik Stimülasyon (TMS) veya Transkranyal Manyetik Uyarım (TMU) da dediğimiz bu yöntem, başın belli noktalarından direk beyne ulaşmak üzere manyetik uyarımların verildiği bir tedavi yöntemidir. Buradaki amaç dışarıdan beyin içerisindeki bazı yapılara ulaşmak ve manyetik etkiyle oradaki nörokimyasal ve elektriksel işleyişi düzeltmektir. Bu tedavi yöntemiyle herhangi bir ameliyata ya da elektrotlara ihtiyaç duymaksızın beynin bazı yapılarına, bölgelerine ulaşıp, orada manyetik bir etki oluşturabiliyoruz. Bu manyetik etki de beynin o alanlarındaki kimyasal ve elektriksel işleyişi düzeltmede etkili oluyor. İçindekiler TMS tedavisi ilaç direncini düzeltir ...
Devamını Oku