Panik Atağa Karşı Yaklaşımımız

Panik bozukluğunun tedavisinde klasik yaklaşımlar, ilaç tedavisi ve destekleyici, rahatlatıcı tekniklerle giden tedavilerde bazı kişilerde tam sonuç alınabiliyor. Kişi ilacı alıyor, bir ay sonra panik atakları kesiliyor. Kaçınmalar ortadan kalkıyor ve hayatına devam edebiliyor. Ancak bunların bir kısmı da ilacı bıraktıktan sonra tekrar nüksedebiliyor. Bir kısmı ise ilaç kullandığı halde bir türlü düzelmiyor. Kullanmadığı ilaç kalmıyor. Birçok doktora, hekime gidiyor, birçok terapotik girişimlerde de bulunuyor fakat nedense kendisinin de bilmediği bir sebeple tedavi olamıyor. İşte bu kişilerde eğer bir insan panik bozukluğu yaşıyorsa ve ilaç verildiği halde, bazı teknikler uygulandığı halde düzelmiyorsa zemininde mutlaka bir travma olduğunu düşünmemiz gerekir. İşte o zaman burada devreye ne girer? Travma terapileri. Travma Terapilerinde son yıllarda trendi iyice yükselen EMDR Terapisi çok önem arz ediyor. EMDR Terapisinin farkı şu oluyor: kişinin panik öncesi travmalarını belirleyip buna karşı duyarsızlaşmasını sağlıyor. Sonuçta paniğe sebep olan zemini düzeltiyor. Bir de panik sonrası travmalarını da düzeltmeyi sağlıyor. Panik sonrası travmalar nelerdir? Paniklerin bizatihi kendisidir. Bir insanın ölüm korkusuyla karşılaştığı gerçek bir olay gibi panik ataklar da kişiyi aşırı kokutuyor.

Haliyle panik atak yaşadığı tablolar birer travmaya dönüşüyor. O zaman ne yapmamız gerekiyor? Bunları da bir travma protokolü içerisinde ele alıp, kişiyi bunlara karşı da duyarsızlaştırmamız gerekiyor. Adnan Çoban Klinik olarak genelde EMDR terapisinde yaklaşımımız şu oluyor; kişinin ilk panik atak yaşadığı durumu belirliyoruz sonra en kötü, en şiddetli panik atağı ne zaman yaşadıysa onu belirliyoruz sonra da en son yaşamış olduğu panik atağı belirleyip bunlara karşı duyarsızlaştırma çalışması yapıyoruz. Genelde bu duyarsızlaştırma çalışmasından sonra birçoğu panik ataklarından kurtulup yavaş yavaş kaçınmalarını terk etmeye başlıyor. Fakat buna rağmen eğer bir ilerleme söz konusu olmuyorsa kişinin geçmiş travmalarını, panik öncesi travmalarını da mutlaka ele alıyoruz, işlemliyoruz. Böylece hem zemini düzeltip hem panik ataklarla ilgili duyarlılığı ortadan kaldırdığımızda tablo gerilemeye başlıyor.

Doç. Dr. Adnan Çoban

PSİKİYATRİST-PSİKOTERAPİST

Panik Atak Nedir? Hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız eğer ki; İlgili linke tıklayabilirsiniz.
 

 

Sosyal Medyada Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Aşk Bağımlılığına Biz Nasıl Yaklaşıyoruz?

Takıntılı aşkın tedavisi var mı? Varsa nasıl tedavi edebiliriz takıntı...

Depresyona Biz Nasıl Yaklaşıyoruz?

Depresyonun klasik tedavisinde ilaç tedavisi olmazsa olmazdır. Özellik...

Öfkeye Biz Nasıl Yaklaşıyoruz?

Öfke kontrol sorunlarını çözmek için öncelikle kişinin neden öfkelendi...

TMS Tedavisi

tms-tedavisi
TMS nedir? Transkranyal Manyetik Stimülasyon (TMS) veya Transkranyal Manyetik Uyarım (TMU) da dediğimiz bu yöntem, başın belli noktalarından direk beyne ulaşmak üzere manyetik uyarımların verildiği bir tedavi yöntemidir. Buradaki amaç dışarıdan beyin içerisindeki bazı yapılara ulaşmak ve manyetik etkiyle oradaki nörokimyasal ve elektriksel işleyişi düzeltmektir. Bu tedavi yöntemiyle herhangi bir ameliyata ya da elektrotlara ihtiyaç duymaksızın beynin bazı yapılarına, bölgelerine ulaşıp, orada manyetik bir etki oluşturabiliyoruz. Bu manyetik etki de beynin o alanlarındaki kimyasal ve elektriksel işleyişi düzeltmede etkili oluyor. İçindekiler TMS tedavisi ilaç direncini düzeltir ...
Devamını Oku